Paralympijský den

Paralympijský den na 15. ZŠ

Dne 4. 10. 2017 se na naší škole konala akce pro osmé třídy pod názvem Paralympijský den. Tuto zajímavou akci pro nás připravili vyučující z Univerzity Palackého v Olomouci a studenti Pedagogické fakulty v Plzni.
Žáci osmých tříd si vyzkoušeli, jaké to je být na vozíku, či být slepí. Postupně jsme prošli čtyřmi stanovišti s různými tématy, kde jsme měli příležitost vyzkoušet si různé sporty z paralympijských her.
       Na prvním jsme si mohli zkusit, jaké to je být na vozíku. Hráli jsme na babu, jezdili jsme závody a hráli basketbal. Také jsme zjistili, jak to mají vozíčkáři těžké. Poté jsme se odebrali k dalšímu stanovišti. Následovalo setkání s paní Evou  Kacanovou, která je českou reprezentantkou ve vrhu koulí. Vyhrála již mnoho medailí, ale ta nejcennější je zlatá medaile z paralympijských her v Pekingu. Vyprávěla nám o životě paralympionika. O tom, jak to pro ni bylo těžké, ale nevzdala se a dokázala nemožné. Po této zajímavé přednášce jsme šli k dál - k cílovým sportům. Zde jsme si zkusili hru podobnou petangu, či hru podobnou curlingu. Čas uběhl jako voda a my se ubírali k  čtvrtému a poslednímu stanovišti -zraky. Nejprve jsme vyfasovali pásky přes oči a naši spolužáci nás vedli, poté jsme k tomu dostali ještě slepeckou hůl a snažili se chodit a orientovat se jen pomocí hole. To byla první půlka čtvrtého stanoviště a druhá půlka byl goalball, což je hra, při které hráči mají přes oči pásku, aby nic neviděli (protože poškození zraků může být různé), a kutalí speciálním míčem, který má v sobě rolničku. Cílem hry je dát do soupeřovy branky více gólů než on vám.
         Myslím si, že tento den si všichni osmáci užili, a i když se jim tyto disciplíny líbily, jsou rádi, že žádné postižení nemají. A náš obdiv patří těm, kteří se i přes postižení aktivně zapojují nejen do běžného života, ale podávají i výborné sportovní výkony.
Ondřej Vavřička, 8. B